Здоров’я дітей – здоров’я нації

Здоров’я дітей – здоров’я нації

Сценарій інтелектуальної гри

для вихованців позашкільних навчальних закладів

Підготувала: методист

Ширшонкова Оксана

Володимирівна

Суми – 2015

Тема. Здоров’я дітей – здоров’я нації!  

Мета. Розширити уявлення учнів про здоровий спосіб життя, про корисні та шкідливі звички; сприяти усвідомленню учнями необхідності ведення здорового способу життя; прищеплювати інтерес до занять фізичною культурою і спортом; сприяти розвитку координації рухів, швидкості, спритності; виховувати ціннісне ставлення до власного здоров’я та стимулювати бажання дбати про нього; виховувати почуття взаємодопомоги, товариства, співпереживання.

Місце проведення. Актова зала.

Обладнання. Музична апаратура, мікрофони, обладнання для естафет.

Вікова категорія дітей. Середній шкільний вік.

Підготовка до заходу.

  1. Оформлення приміщення (підготовка апаратури, обладнання, розміщення меблів).
  2. Розробка сценарію, підготовка мультимедійної презентації.
  3. Запрошення адміністрації закладу, учасників та гостей заходу.

Література.

  1. Будна Н. О. Уроки з курсу «Основи здоров’я». 2 кл.: Посібник для вчителя. [Текст] / Н. О. Будна, Ж. А. Голінщак – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2003.
  2. Воронцова Т. В. Основи здоров’я. 6 клас: Посібник для вчителя [Текст] / Т. В. Воронцова, В. С. Пономаренко. – К.: Алатон, 2008. 
  3. Грецьких В. М. Основи здоров’я. 3 клас: Плани-конспекти уроків [Текст] / В. М. Грецьких. — Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2006.
  4. Погорелова С. М. Я і Україна. Навколишній світ: Матеріали до уроків у 2 класі / С. М. Погорелова, В. А. Тетьоркіна. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2002.

План заходу

І. Організаційна частина.

1.Розміщення учасників заходу.

2. Вступне слово ведучої. Оголошення теми та мети заходу.

ІІ. Основна частина (проведення конкурсів).

ІІІ. Заключна частина.

1. Підведення підсумків.

2. Заключне слово ведучої.

Хід заходу

Ведуча.

Доброго здоров’я, діти, доброго вам дня!

Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня,

Хай сміється мирне небо і дивує світ,

А Земля нехай дарує вам барвистий цвіт.

Бо здоров’я, любі діти, в світі головне.

А здоровий і веселий – щастя не мине!

Я хочу, щоб ви, мої любі друзі, були, насамперед, здоровими. Здоров’я –

це безцінний дар, який підносить людині природа. Без нього дуже важко зробити життя цікавим і щасливим. Але як часто ми розтрачуємо цей дар даремно, забуваючи, що втратити здоров’я легко, а ось повернути його дуже і дуже важко. Здоров’я, перш за все, залежить від людини, від того, як вона про нього піклується, від способу життя.

Сьогодні такий чудовий, теплий, добрий  весняний день. І сьогодні у нашому закладі не менш чудове та добре свято, під час якого ми розкриємо маленькі таємниці здоров’я. 

Ведуча. (Звертаючись до глядачів) А щоб ближче познайомитися з учасниками нашого сьогоднішнього заходу, пропоную вам всім разом виконати мої завдання. Ті, кого стосується сказаний мною вислів, повинні підвестися, підняти руки вгору, голосно промовити «Я!» і тихо сісти на стілець. Отже підніміться ті, хто:

– сьогодні поснідав;

– робить ранкову зарядку;

– зараз почуває себе здоровим на 100%;

– одягнений у спідничку;

– одягнений у штанці;

– вважає, що здоров’я – це не тільки відсутність хвороб, а й здорові думки;

– має гарний настрій.

Ведуча. Молодці! Це просто чудово, що всі ви маєте гарний настрій. І перед тим, як продовжити наше спілкування вже в іншій формі, а наступний етап нашої зустрічі – інтелектуальна гра «Здоров’я дітей – здоров’я нації», я хочу передати слово для привітання господарям та гостям закладу.

(Привітання від директора та гостей закладу)

          Народна мудрість говорить: «Здоров’я – найбільший скарб у житті».  Тож поговоримо про нього, граючи.

ПРАВИЛА ГРИ

  1. У грі беруть участь 4 команди, які представляють позашкільні навчальні заклади міста.
  2. Склад команди – 6 учасників. Команда повинна мати назву і капітана.
  3. Гра складається із запитань з різних категорій: «Валеологія», «Екологія», «Туризм», «Харчування», «Спорт».
  4. Ведуча зачитує запитання, після сигналу «Час» команди можуть приступати до обговорення запитання.
  5. На обговорення командам дається, як правило, одна хвилина. Але є запитання, які вимагають більше часу на обговорення. Про це повідомляє ведуча. Під час обговорення запитання ведуча може оголошувати час, який залишився до кінця обговорення.
  6. Відповідь записується на спеціальних бланках, де вказується назва команди, номер запитання і один правильний варіант відповіді.
  7. По закінченню однієї хвилини команди мають 10 секунд для того, щоб записати відповідь і покласти бланк на стіл журі.
  8. Якщо команда не має версії відповіді, здається пустий бланк з назвою команди і номером запитання.
  9. По закінченню десятисекундного відліку бланки з відповідями не приймаються; ведуча говорить правильну відповідь та надає слово журі.
  10. У випадку, якщо на бланку два або декілька варіантів відповіді, хоча б один з яких невірний, не вказано назву команди або номер запитання, відповідь вважається невірною.
  11. У випадку виникнення будь-яких спірних моментів право на представлення інтересів команди має виключно капітан. Суперечка повинна бути вирішена до закінчення гри, оскільки після гри результати не підлягають перегляду.
  12. Максимальну кількість балів, яку може отримати команда за ту чи іншу відповідь, вказує ведуча. Отриману кількість балів оголошує журі.
  13. Результат команди може змінитися після гри у випадках нарахування штрафних балів та виявлення технічної помилки (незалік відповіді).
  14. Штрафні бали нараховуються за:
  15. порушення дисципліни;
  16. відсутність домашнього завдання.
  17. Перемога у грі присвоюється команді, яка набрала найбільшу кількість балів
  18. Присутність керівника команди обов’язкова. Під час проведення конкурсу він знаходиться серед глядачів і не підказує своїй команді.

Ведуча. І перед тим, як розпочати, представляю вам наше шановне журі.

(Представлення журі)

Ведуча. У залі присутні представники 4-ох позашкільних навчальних закладів міста (назвати їх), які об’єднані в команди по 6 учасників. Очолює кожну команду капітан. Тож саме час познайомитися з командами. Нагадаю, що для участі у конкурсі команди готували домашнє завдання – візитку (до 5 хвилин). І це будуть ваші перші зароблені бали, адже візитка оцінюється. Оцінюється назва команди, девіз, промовка, єдина форма одягу, а також дружність, чіткість, лаконічність, творчий підхід. Максимальна кількість балів – 5.

(Команди по черзі виходять на сцену та презентують себе)

Ведуча. Якщо вас запитати, що для людини найдорожче, ви відповісте: життя та здоров’я. Від здоров’я залежить і ваш настрій, і успіхи в навчанні. Змалку батьки привчають вас бути ввічливими, добрими.

– А як ви розумієте поняття «здоров’я»? (Відповіді дітей)

Здоров’я – це відсутність хвороб. Здоров’я – це те, без чого людині дуже складно активно і щасливо жити. У школі ви, мабуть, вже вивчили визначення, що «здоров’я» – це  узгодженість усіх його складових: фізичної, соціальної, психічної, духовної. Тож перший тур, який має назву «Формула-1» об’єднав запитання, які відносяться саме до згаданих нами складових здоров’я. А хто знає, що таке «Формула-1»? (Великі кільцеві гонки на болідах)

Тур перший  «Формула-1»

Кожна команда має відповідні бланки для виконання завдань (додаток 1).

Команди відповідають на запитання. Кожна правильна відповідь – 1 бал. Загальна кількість балів у першому турі – 13.

Питання першого туру «Формула-1»

  1. Номер служби «швидкої допомоги». (103)
  2. Після чого проводять демеркурізацію? (Після розливу ртуті)
  3. Якщо поряд з вами хтось курить, то ви … (пасивний курець).
  4. Різке нервове напруження організму, що може викликати різноманітні негативні наслідки, навіть онкологічні захворювання. (Стрес)
  5. Назвіть номер рятувальної служби. (101)
  6. Зіткнення автомобілів. (ДТП, дорожньо-транспортна пригода)
  7. «Чума ХХІ століття». (СНІД)
  8. Скільки часу на день дитина може проводити перед монітором комп’ютера? (15-30 хвилин)
  9. Цією хворобою людину можуть заразити собаки, коти або дикі тварини. (Сказ)
  10. Якого кольору автомобілі пожежно-рятувальної служби? (Червоного)
  11. Номер аварійної служби газу? (104)
  12. Ліки, що вбивають бактерії. (Антибіотики)
  13. Дуже тривалий стрес, що негативно позначається на психологічному та фізіологічному стані людини. (Депресія)

Тур другий «Народна мудрість»

Ведуча. Упродовж усього існування людства здоров’я цінувалося понад усе. Наші пращури добре розуміли значення здоров’я. У народних приказках і прислів’ях  збереглося безліч порад:

Здоров’я маємо – не дбаємо, а втративши плачемо.

Бережи одяг, поки новий, а здоров’я, доки молодий.

– Які іще прислів’я про здоров’я ви знаєте? (Відповіді дітей)

Наступний тур нашої гри – «Народна мудрість».

Кожна команда має бланк для виконання завдання (додаток 2).

На екрані з’являються два стовпчики. Перший містить в собі початок прислів’їв (першу частину), другий – закінчення (другу частину прислів’я). Із запропонованих варіантів треба вибрати ті, які підходять для доповнення один одного та з’єднати їх за зразком. Скільки правильних варіантів, стільки балів заробляє команда в даному турі. Максимальна кількість балів – 7.

1. Здоров’я не купиш –1. …здоровий дух.
2. Якщо не має сили,2. …а здоров’я одне.
3. Весела думка –3. …то й світ немилий.
4. У здоровому тілі –4. …його в крамниці не купиш.
5. Хвороб безліч,5. …немає щастя.
6. Бережіть здоров’я –6. …його розум дарує.
7. Без здоров’я7. …половина здоров’я.

Відповіді:

1 – 6

2 – 3

3 – 7

4 – 1

5 – 2

6 – 4

7 – 5

Зразок

Здоров’я маємо – не дбаємо,1. …а здоров’я, доки молодий.
Бережи одяг, поки новий,2. …а втративши плачемо.

Відповіді:

1 – 2

2 – 1

Ведуча.  А що обов’язково ми повинні вживати в їжу, щоб мати міцне здоров’я? (Вітаміни)

Термін «вітаміни» походить від латинського слова «віта», що означає «життя». Вітаміни потрібні для нормального росту і розвитку дітей. В організм вони потрапляють з їжею. Отже, треба вживати різноманітну їжу, щоб збагатити свій організм вітамінами, необхідними для нормального росту і розвитку нашого організму.

– А в яких продуктах вітамінів найбільше? (В овочах та фруктах)

Зараз ми перевіримо, наскільки добре ви їх знаєте.

Загадки

  1. У кожній господі я у пригоді.

Та хто мене роздягати візьметься,

Той слізьми заллється. (Цибуля)

  • Що то за голова, що лиш зуби й борода. (Часник)
  • І печуть мене, і варять, і їдять, і хвалять, бо я смачна. (Картопля)
  • Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі. (Морква)
  • Ліз Мартин через тин, сам переліз, а голову на тину залишив. (Гарбуз)
  • Зозуляста, срібляста, триста сорочок наділа. (Капуста)
  • Баран у коморі, а роги надворі. (Буряк)
  • Не стелюсь я спати долі, а деруся вся угору. (Квасоля)
  • А що то за коні в гаю на припоні:

Довгасті, голчасті, зеленої масті.

Нікого не возять, лиш солі просять. (Огірки)

  1. Ростуть вони у полі, на городі.

Цвітуть, мов золото, плоди на них, як яблука. (Помідори)

Тур третій «Приготуй смачну страву»

Ведуча.  Наступний тур – «Приготуй смачну страву».

Кожна команда має бланк для виконання завдання (додаток 3).

Учасники пишуть по одній страві для кожного вищевказаного овоча, які можна приготувати з них. Час на виконання завдання – 2 хвилини. За кожну страву нараховується бал. Максимальна кількість балів 10.

Тур четвертий «Кросворд»

Ведуча.  Наступний тур – «Кросворд».

Кожна команда має бланки із завданнями для кросворду (додаток 4).

За 3 хвилини учасники повинні виконати завдання та заповнити пусті клітинки кросворду. За кожне правильне слово нараховується бал. Максимальна кількість балів – 6. Ведуча коментує завдання для кросворду, які виведені на екран.

Ведуча.

  1. Відгадайте слово-підказку. Чим треба займатися, щоб стати сильним, здоровим, витривалим, мати гарну статуру? (Спорт)
    1. Спортивна гра з м’ячем і битою. (Бейсбол)
    1. Вид спорту, в якому українська спортсменка Яна Клочко виборола золоту медаль. (Плавання)
    1. Гра з шайбою. (Хокей)
    1. Найважливіша фігура в шахах. (Король)
    1. Місце, з якого починається змагання. (Старт)
 1. 
2.БЕЙСБОЛ 
 3.ПЛАВАННЯ
 4.ХОКЕЙ 
5.КОРОЛЬ
 6.СТАРТ

Ведуча. Отже ми з вами з’ясували, що необхідно робити, щоб бути здоровими, сильними, красивими. Треба займатися спортом, дотримуватися режиму дня, правильно харчуватися. Тож продовжимо далі говорити про користь овочів та фруктів і об’єднаємо це зі спортом та активним рухом.

Тур п’ятий  «Естафети»

 За почерговістю виконання завдань під час кожної естафети команди отримують відповідно 4, 3, 2, 1 балів. Кількість балів, отриманих під час проведення естафет, додається до кількості балів, отриманих під час проведення інших турів.

Естафета «Донеси кавуни»

Команди розташовуються на лінії старту в колони один за одним. У руках перші гравці тримають по два м’ячі. За сигналом ведучого перші номери добігають з м’ячами до лінії фінішу, повертаються, передають м’ячі наступному гравцеві. Виграє команда, яка першою виконала завдання.

Ведуча. Кавуни – солодкі, ароматні, соковиті. Ця ягода неймовірно смачна і корисна, підвищує імунітет і зміцнює серцево-судинну систему. У кавуновий сезон треба їсти її як можна більше!

Естафета «Збирай урожай»

Ведуча. А збирати ми будемо груші, яблука, цибулю тощо. Гравцям треба добігти до фінішної лінії, покласти на ложку будь-який овоч чи фрукт, які знаходяться у кошику, повернутися, не впустивши те, що в ложці, передати пусту ложку наступному гравцеві. Виграє команда, яка першою перенесе всі овочі та фрукти.

(Проведення естафети)

Ведуча. Грушу часто називають королевою фруктів. У ній містяться рідкісні ефірні масла і біологічно активні речовини, які сприяють підвищенню імунітету і захисних сил людського організму, його здатності боротися з інфекціями, запальними процесами і навіть депресіями.

Естафета «У город підемо і капусту привеземо»

З машинкою добігти до лінії фінішу, взяти і покласти в кузовок повітряну кульку, перевезти, не загубивши її. Наступний гравець відвозить кульку назад до межі. Перемагає команда, яка першою виконала завдання.

Ведуча. Капуста надає організму бадьорість, знижує втому, усуває головний біль, заспокоює нервову систему, створює гарний настрій.

Естафета «Посадка цибулі»

Перший гравець розкладає маленькі м’ячі по одному в три обруча, наступний гравець збирає. Перемагає команда, яка першою закінчила естафету.

Ведуча. Цибуля є природним антибіотиком, який оберігає людину від простудних та інфекційних захворювань. Вона активізує обмін речовин, сприяє очищенню крові і стимулює травні процеси.

Естафета «У город пішли, моркву знайшли»

Перший гравець із  кошиком в руках добігає до лінії фінішу, збирає кеглі в кошик, повертається, передає наступному. Другий гравець переносить «моркву» назад і залишає її там. Перемагає команда, яка першою виконала завдання.

Ведуча. Морква робить великий лікувальний вплив на організм людини. Підвищує активність всіх органів, приводить в норму обмін речовин, очищає кров від токсинів і шкідливих речовин.

(Підводяться підсумки естафети. Оголошується кількість балів, отриманих кожною командою)

Тур шостий  «Сьомий гравець»

У цьому турі пропонується гра для вболівальників. Ведуча запрошує на сцену по два представники від глядачів, які вболівають за різні команди. Для кожної пари вболівальників по черзі ведуча зачитує по два питання, номери яких обирають самі вболівальники (від 1 до 8). Глядач, який знаходить правильну відповідь, отримує право відповіді. За правильну відповідь він отримує 1 бал і може його передати команді, за яку він уболіває. Якщо ж його варіант відповіді є неправильним, то право відповіді передається іншому уболівальнику, але бал за правильну відповідь йому не нараховується. Якщо ж і він дає неправильну відповідь, то питання знімається, а ведучий оголошує правильну відповідь.

1. Що називають «зеленим змієм»? (Алкоголь)

2. Щоденний розпорядок. (Режим дня)

3. Він утворюється у наших помешканнях, у ньому існують мільйони бактерій і навіть мікроскопічних кліщів. А у особливо тяжких випадках він може навіть провокувати алергії та астми. (Пил)

4. Хвороба ясен. (Парадонтит)

5. Найпростіший спосіб збагатити кімнату киснем. (Провітрювання)

6. Найкращий відпочинок для мозку. (Сон)

7. Ця хвороба печінки має різновиди А і В, а в повсякденнім спілкуванні її ще називають «жовтухою». (Гепатит)

8. Хвороба зубів. (Карієс)

Тур сьомий  «Виявлення джерел небезпеки»

Командам видаються бланки з однаковим малюнком, тема якого: «Дитина на кухні» (додаток 5).

Завдання команд знайти максимум джерел можливої пожежі і травм для дитини. Скільки команда знаходить джерел небезпеки стільки балів і отримує. На виконання завдання відводиться 4-5 хвилин.

Тур восьмий  «Темна конячка»

Час на виконання завдання – 1 хвилина.

Ведуча. (Тримає в руках чорний ящик) У чорному ящику знаходиться продукт із фруктів, який рекомендується випивати за 30 хвилин до їди. (Сік)

 (Підведення підсумків. Нагородження переможців)

Ведуча. Ось і підійшов завершальний етап нашого заходу. Дякуємо всім за участь. Бувайте здорові!

Здоров’я бережіть, доки малі,

І мудрими йдіть по цій землі.

Хай кожен з вас запам’ятає,

Що без здоров’я щастя не буває!

Перейти до панелі інструментів