У вас нервові розлади?!! Приходьте до ЦЕНТУМ!

Олена Бондар, методист

Сумського міського центру

еколого-натуралістичної

творчості учнівської молоді

В життєвих турботах, в метушні, в шаленому темпі сьогодення якось не зчулися, як добіг останніх днів 2012 рік. Нелегкий, але важливий і успішний, полум’яний рік. Рік боїв, змін, перестановок, рік поразок  слабких і перемог сильних, гідних. Рік Дракона. І щоби  мати міцне здоров’я, щастя, високий статус в суспільстві, кожну тварину-символа необхідно задобрювати. Тому з цією метою в минулому році нашого дракона, а точніше, його найближчого родича, ігуану зелену, мешканця куточка живої природи Сумського міського центру еколого-натуралістичної творчості  учнівської молоді, і намагалися задобрити всі, хто прагнув успіху: про дракошу-ігуану писали, його світлинами «милувалися», він був «героєм» телепередач… Але  прийшов час і ігуана зелена за естафетою повинна здати  свої повноваження не менш дивовижній і незвичайній істоті, яка символізує велич, мудрість, могутність, волю та водночас  лякає людину, породжує у неї  сліпу і нестримну паніку, інколи – викликає огиду.

Мова йде про повзуче створіння, символ прийдешнього  року – змію. Яких тільки фантастичних вигадок не приписують цій  тварині! Безліч легенд, міфів, казок для дітей зображують плазунів аж ніяк не привабливими і добрими створіннями, а навпаки, наділяють лютих змій неймовірною демонічною силою. Як же дітям не боятися цих німих, безногих, смертоносних гіпнотизерів? Так і росте наша молодь із заздалегідь породженими асоціаціями у своїй уяві, все далі підсилюючи паніку та страх перед зміями – серпентофобію. Говорять, що ця фобія закладена у людини на рівні інстинктів, але не факт. Існує інша думка, що серпентофобія – різновид так званих еволюційних фобій: ще наші пращури намагалися уникати змій. Та й в ранньому дитинстві кожному із нас особливо яскраво згадується бурхлива негативна емоція-реакція батьків навіть при одному погляді на якогось плазуна. Ось так  і прогресує хвороба у дітей та дорослих. Та її можна подолати, якщо не підсилювати нашим же невіглаством та забобонами. Навіть лікарі-психотерапевти рекомендують для  швидкого та ефектного позбавлення цієї фобії у людини постійні або хоча б неодноразові, але обов’язково позитивні контакти з якимись неотруйними плазунами. Саме в цьому випадку можна і згадати народну мудрість: «Клин клином  вибивають».

Таке близьке спілкування зі справжніми  та ще й «домашніми» зміями може  отримати будь-хто із дітей, відвідуючи гуртки зоологічного профілю центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді. Навчаючись у гуртках «Юні зоологи», «Любителі декоративних та свійських тварин», «Юний біолог», учні, хоча і не вважають рептилій надто симпатичними і привабливими, проте і не мають відрази та неприязні до рептилій, бо вони добре знаються на біологічних особливостях плазунів і розвіють будь-які міфи та нереальні байки щодо цих незвичайних тварин.

У куточку живої природи, оточений любов’ю та піклуванням юними любителями природи, мешкає створіння із родини плазунів, тихий та ручний мовчун, неотруйна змія, занесена до Червоної книги України, – полоз чотирисмугий, який отримав назву через наявність вздовж хребта чотирьох  темно-бурих смуг. Від свого народження змія (до речі, в цьому році наш полоз відзначає маленький ювілей –  15 років!) утримується в умовах неволі. Спокійний за характером, холоднокровний 2-х метровий плазун,  є  улюбленцем всієї дітвори, вихованців гуртків.

Учні не тільки на словах люблять та поважають цю тваринку, а й підтверджують свої почуття турботливим ставленням до полоза. Вони «вигулюють» тваринку при сприятливих умовах, особливо при теплій сонячній погоді – насичують таким потрібним кожній істоті ультрафіолетовим промінням, дають можливість поповзати йому у зеленій травичці – щоби не втратився зв’язок тварини з навколишнім середовищем, і просто спілкуються та спостерігають за ним, вивчаючи біологічні особливості плазунів. Взимку наш полоз відпочиває, малорухливий, як і всі рептилії в  природі в цей час. Плазунам зовсім не страшний холод, бо в крові тварин, які впадають у сплячку, знайдено особливу гліцериноподібну речовину, яка попереджує загибель клітин від холоду. Тож в природньому середовищі полозу достатньо просто знайти місце, яке б узимку не промерзало, а в умовах живого куточку йому тим паче не холодно. Проте спрацьовує основний інстинкт, і полоз завмирає. Тому можна уявити у який захват приходять  гуртківці, коли він просинається від тепла дитячих долонь  і, знайомлячись з ними, викидає роздвоєний язичок, на яко­му знаходяться органи нюху, і  зовсім не страшно коливається  біля самого обличчя, а потім,   граціозно вигинаючи спину (для інформації:  має більше 200 хребців), повзе по  їх спині, рукам.

Не менш таємничим для учнів є і момент линьки полоза, коли змія виповзає зі своєї шкіри. За народним повір’ям існує гарна прикмета: знайти виповзок змії – обов’язково бути заможним. Знайшов таке багатство, обов’язково повинен покласти шматочок шкірки в гаманець, оскільки вона неодмінно принесе багато грошей. А у куточку живої природи її можна знайти і тричі на рік. Тож у рік Змії, шануючи її, можна випросити у неї фінансового благополуччя.

Чи не найцікавішим для вихованців гуртків залишається загадковий  процес змієлікування. Вже не одна людина, спробувавши на собі незвичний ефект від повзання змії по руці, відгукувалась про покращення загального  самопочуття. Це, за висловом одного відвідувача, як холодний компрес, який заспокоює. Так це чи ні, але анімалотерапія – лікування за допомогою тварин – стає дедалі популярнішою в Україні, що лікує, між іншим, найрозповсюдженіші у наш  нестримний час нервові розлади і стреси. І якщо відомих нам собак, дельфінів, коней чи котів для цього використовують  давно, то відтепер модними стали і змії. Їх застосовують для …масажу.  Можна тільки уявити, як повільна прохолодна змія звивається і ковзає уздовж  голови чи спини, наче руки досвідченої масажистки, і отримувані відчуття (!!!) не зрівняються ні з якими іншими. Для людини, яка ніколи не брала до рук змії, звичайно складно уявити, як її луската груба шкіра допоможе розслабитися. І все ж легкий масаж відбувається за допомогою скорочення м’язів тіла змії, які стимулюють кровообіг і знімають гострий головний біль  вже за 5 хвилин, а нервовий стрес  – через півгодини. До речі, лікувальні властивості спостерігаються тільки у «ручної» змії, тобто тієї, що  виросла у неволі, як-то нашого полоза,  бо він звик до людей і знаходить з ними спільну «мову». Важливі тільки  перші 2-3  хвилини для адаптованості: подолати початкові побоювання, щоб  фізичний контакт з ним став приємним  – і  хвороби як і не було. Тому наші  вихованці гуртків на заняттях і вчаться, і лікуються, і проходять сеанси релаксації, тим паче що педагоги ЦЕНТУМ працюють над такою важливою проблемою по формуванню здоров’язбережувальних компетентностей у вихованців засобами еколого-натуралістичного спрямування.

 А поширені знання з зоології допомагають юним знавцям природи  змінити своє ставлення до світу, що їх оточує, навчитися розуміти і любити тих, хто не схожий на них, жити в злагоді з природою і самим собою. Так, як це роблять змії – унікальні, чудові, мудрі істоти.

Перейти до панелі інструментів